Free samples in each order. Free shipping on orders over 6999 Kč.

No. 4 MULTI MOLECULAR HA HYDRATING ESSENCE WITH SPIRULINA AQUA SPLASH

Code: EAN-8594206840031
€118,33
Delivery to:
18/06/2024

This formula offers a multi-dimensional approach to topical hyaluronic supplementation by combining different molecular weights. A protective copper complex extracted from malachite boosts cellular defenses offering protection against aging and detoxifying benefits. Spirulina platensis is one of richest, natural sources of niacinamide available.

PrincipHYAL® Cube3 showing extreme lifting effetc in only 30minutes. Hyaluronic Acid naturally occurs in the human body. Highly active hydrolysed Hyaluronic Acid can reach even the lowest layers of the skin to bring advanced rejuvenation. Thanks to improved intercellular communication of low molecular weight, our HA has many more advantages than standard HA.

PrincipHYAL® Cube3 shows:

  • a quick lifting effect elasticity, smoothness, wrinkleless, depth of wrinkles, synthesis of neo-elastin, improvement of skin aspects
  • a quick penetration of actives enhanced skin penetration of both liposoluble or hydrosoluble ingredients
  • a quick moisturization better epidermis health, barrier effect, moisturization

It offers deep hydration, reduces wrinkles, modulates sebum production, improves skin texture, plumps and elasticities the skin barrier, and has an anti-inflammatory effect. The antioxidant properties of the stable form of Vitamin C and Copper from malachite help fight free radicals and damage caused by UV radiation. Topical application of niacinamide improves skin barrier function for increased skin hydration.

It is infused and amplified with the high vibrational energy of Malachite.

Aqua Splash Sample 1ml

Aqua Splash Travel Size 5ml

Size: 30 ml bottle with pump

YAGE_ikony_large

Detailed information

Product detailed description

Key ingredients

Multi Molecular Hyaluronic Acid, Stable Vitamin C,  Spirulina, Rose flower water, Neroli flower water, Malachite

All ingredients

Rosa Damascena Flower Water***, Citrus Aurantium Amara Flower Water***, Pentylene Glycol***, Aqua, Ascorbyl Glucoside***, Spirulina Platensis Juice, Arginine, Sodium Hyaluronate, Caprylyl Glycol***, Glycerin*, Malachite Extract, Sodium Phytate, Lactobacillus Ferment, Linalool**, Citronellol**, Geraniol**, Benzyl Alcohol**, Eugenol**

* Organic
**Natural constituent of essential oil
***Natural ingredient with green certification

Ritual

Recommended as a core Yage regimen for deep hydration to be used on a clean face morning and evening after applying Rose Kiss balancing toner (step 3). Apply a small amount to the entire face. Follow up with a serum (step 5) or facial oil (step 6).

Additional parameters

Category: Hydrating Essence
Weight: 0.16 kg

Aqua Splash

5
8x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Do not fill out this field:
5
I Avatar of author | 17/05/2024
Krásně hydratuje a dokáže fungovat i s jinými pleťovými výrobky jiných značek.
5
ZP Avatar of author | 25/04/2024
Bez Aquasplash ani ránu ☺️ Kombinuji s olejicky a je to proste fantazie- plet je spokojena, klidná, odpocinuta. A to mám tri malé děti a o spanku a odpočinku jenom sním 🤣
5
NP Avatar of author | 09/04/2024
Miluju 80% Yage produktů a tohle je rozhodně jeden z nich. Mám už čtvrté balení a v tomto případě nemám zatím důvod hledat jinde. Příjemný na pleti, krásná vůně kterou chcete při aplikaci vdechovat z plných plic a vidím i pozitivní účinky na pleti.
5
AV Avatar of author | 23/10/2023
Já bych raději hodnotila Yage jako celek. Celá řada mi vyhovuje nejvíc ze všech, které jsem používala
5
K Avatar of author | 11/08/2023
Yage tvoří ucelený funkční systém a hodnotit jednotlivé produkty není ideální. Všechny na sebe promyšleně navazují. Nicméně Aqua splash dokáže doplnit i rituál kosmetiky jiné značky. Mám velmi suchou pleť a krémy, které už “nestačí”, ale jinak mi vyhovují, mohu nadále používat právě díky tomu, že Aqua splash dokáže pleť na jejich aplikace připravit a zajistí dlouhodobou hydrataci. Samozřejmě je obvykle vhodnější používat celou řadu kosmetiky a v případě Yage to platí dvojnásob. Aquasplash je ale v každém případě nepostradatelný v péči nejen o suchou pleť.
5
AV Avatar of author | 25/04/2023
Spokojena
5
Avatar of author | 18/11/2022
Skvělý produkt, vřele doporučuji všem!
5
JS Avatar of author | 30/06/2022
Aqua splash je pro mne nejlepší hydratační produkt. Doporučuji!