Voda je život

65a567f719062816c02479d288435fae (1)

Na datum 8. června připadá světový Den oceánů a tak chceme v tomto duchu připomenout důležitost nejen oceánů, ale i vody jako takové. 

Voda je totiž život, dala mu vzniknout, díky vodě můžeme žít, pěstovat rostliny i zvířata. 70 % lidského těla v našich buňkách tvoří voda. Jsme s ní propojení doslova dopísmene. Proto je tak důležitá její ochrana nejen v oceánech, ale i v mořích, řekách, nádržích a podzemních vodách. S ochranou vody se úzce pojí ochrana klimatu a ovzduší. Voda je tím, co vše absorbuje. Chemie, pesticidy, herbicidy a další látky se přes půdu dostávají do vody, nebo jsou znečišťovány přímo ekologickými haváriemi. 

8b0dcb24-03e5-40f7-8caf-84b374d0e608

Pár faktů o vodě a oceánech:

Oceány pokrývají tři čtvrtiny zemského povrchu, zahrnují 97 % vody na Zemi a z hlediska objemu vytvářejí 99 % životního prostoru na planetě.

Celosvětově se tržní hodnota mořských a pobřežních zdrojů a průmyslu odhaduje na tři biliony USD za rok, což je asi pět procent celosvětového HDP.

Celosvětově se intenzita rybolovu blíží produktivní kapacitě oceánů, úlovky se pohybují v řádu 80 milionů tun ryb.V oceánech žije téměř 200 tisíc identifikovaných druhů, ale skutečná čísla se mohou pohybovat v milionech.

Oceány zachycují asi 30 procent CO2 produkovaného lidskou činností, čímž tlumí dopady globálního oteplování.

Oceány slouží jako největší světový zdroj bílkovin, více jak 3 miliardy lidí jsou na oceánech závislí jako na svém primárním zdroji potravy. Námořní rybolov přímo či nepřímo zaměstnává přes 200 milionů lidí.Dotace na rybolov přispívají k rychlému úbytku mnoha druhů ryb a brání snahám o zachování a znovuobnovení zásob ryb a souvisejících pracovních míst. V důsledku toho mořský rybolov ročně generuje o 50 miliard USD méně.

Až 40 % světových oceánů je významně poznamenaných lidskou činností včetně znečištění, vyčerpaného rybolovu a ztráty přirozených pobřežních prostředí.

V roce 2015 mělo 91% světové populace přístup k bezpečným zdrojům pitné vody. V roce 1990 to bylo 76 % populace. 2,5 miliardy lidí ale stále nemá přístup k sanitaci (hygienická zařízení jako je kanalizace, toalety nebo latríny).

 

Dvě miliardy lidí žijí ve státech, v nichž hrozí nedostatek vody.  Dvě pětiny lidí nemají možnost umýt si doma ruce mýdlem pod tekoucí vodou (údaj z roku 2017). 

Vodní elektrárny jsou nejdůležitějším a rozšířeným zdrojem obnovitelné energie.V roce 2011 generovaly 16 % celosvětové produkce elektřiny.

Dopady pandemie COVID-19: současným tempem může nedostatek vody v roce 2030 vyhnat odhadem 700 milionů lidí z jejich domovů.

DSC_3431

Každá změna se počítá

I přesto, že naše republika nemá přístup k moři, ani oceánu, je nesmírně důležité připomínat ochranu vody jako takové. Každý z nás se může rozhodnout chovat více ekologicky, neplýtvat, nevytvářet odpad, recyklovat, šetřit vodou, nekupovat nové věci, ale opravovat, nebo shánět z druhé ruky. A v neposlední řadě můžeme volit pro sebe i v domácnosti ekologičtější cestu, která neznečišťuje vodní zdroje. Vyhýbat se plastům, jednorázovým pomůckám, volit přírodní ekologicky odbouratelné materiály a používat eko drogerii a kosmetiku. 

Proto vzniklo Yage jako přírodní netoxická značka s udržitelným přístupem. Není nám jedno, co dáváme na pleť a nezavíráme oči před tím, jak naše činnost ovlivňuje planetu. Je to jediný náš domov, který si musíme chránit. 

aquasplashniacinamide (1)

A protože ve vodě je život, má Yage odlišný přístup i při vývoji produktů. Všechna kosmetika, která obsahuje vodu, musí být nějakým způsobem konzervovaná, aby zůstala bezpečná a kvalitní po celou dobu své trvanlivosti. V kosmetice se využívá řada chemických látek, které mohou být agresivní pro pokožku a zároveň znečištují vodu. 

V Yage jsme se rozhodli pro jiný a náročnější přístup. Naše péče je založená na olejové bázi, a tak ji nemusíme uměle konzervovat, ani prodlužovat její tvranlivost. Místo vody používáme květinové hydroláty a tam, kde je potřeba nějakým způsobem konzervace, používáme šetrné přírodní certifikované konzervanty schválené organizací COSMOS. Šetrné k pleti i přírodě a hlavně bezpečné. 

Třeba pleťové pudry, které se používají jako peeling a maska v jednom, jsou zcela v sypkém stavu. Stačí při použití přidat vodu a namíchat si tak čerstvou kosmetiku přímo u vás v koupleně. Jednoduché řešení, které je eco friendly.

IMG_2650

Místo plastových obalů, které se nerozloží ani za stovky let, používáme sklo, které se dá recyklovat, či opakovaně plnit. Dbáme na výběr surovin a dodavatelů, kteří hospodaří odpovědně a udržitelně. Vyrábíme menší šarže a neskladujeme velké zásoby na skladech, které by se nestihly včas prodat a spotřebovat. Naše péče je čerstvá, organická a netoxická. 

Volbou přírodní kosmetiky jste udělali malý, ale důležitý krok k ochraně vody a životního prostředí. 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení